Spalio 10-oji – Pasaulinė psichikos sveikatos diena
Data
2021 10 08
Įvertinimas

Pasaulį užklupusi COVID-19 pandemija padarė didelį poveikį žmonių psichikos sveikatai. Nemaža mūsų dalis neretai jaučiamės pasimetę, praradę savo gyvenimo kontrolę, nerimaujame dėl savo artimųjų ir kolegų sveikatos, ne visi lengvai ir greitai adaptuojamės prie kitokių darbo sąlygų ir reikalavimų, abejojame dėl siūlomų pandemijos valdymo priemonių ar jaučiame pyktį kitaip manantiems visuomenės nariams. Kai kurios visuomenės grupės nukentėjo ypatingai: sveikatos priežiūros darbuotojai, studentai, vienišieji, vyresnio amžiaus, psichikos sveikatos sutrikimų turintys žmonės. Kai kurios paslaugos tapo sunkiau prieinamos, pavyzdžiui, specialistų konsultacijos, priklausomybės ligų gydymas.
Ir vis dėlto yra optimizmą keliančių momentų. 2021 m. gegužės mėnesį vykusios Pasaulinės sveikatos asamblėjos metu viso pasaulio vyriausybės pripažino būtinybę didinti kokybiškas psichikos sveikatos paslaugas visais lygmenimis. Todėl šiais metais Pasaulio psichikos sveikatos dienos šūkis yra „Psichikos sveikatos priežiūra visiems: paverskime tai realybe“. Reikia pripažinti, kad net ir šiuo sunku laikotarpiu kai kurios šalys atrado naujų būdų, kaip savo gyventojams teikti psichikos sveikatos priežiūros paslaugas. Pasaulio sveikatos organizacija žada pasidalinti šių šalių patirtimi ir tokiu būdu paskatinti ir kitas šalis didinti pagalbos priemonių prieinamumą psichikos sveikatos sutrikimų atvejais.
Mūsų šalyje jau devintą kartą organizuojamas kasmetinis Atviros psichiatrijos mėnuo – tai laikotarpis tarp dviejų psichikos sveikatai svarbių tarptautinių dienų – Pasaulinės savižudybių prevencijos dienos rugsėjo 10-ąją ir Pasaulinės psichikos sveikatos dienos minimos spalio 10-ąją.
Atviros psichiatrijos mėnesio renginių metu kasmet įgyvendinami vis kiti sumanymai, pasirenkamos vis kitokios raiškos formos, tačiau tikslas tas pats – psichikos ligų ir jų gydymo stigmos mažinimo iniciatyva, siekis supažindinti visuomenę su psichiatrijos sritimi, paskatinti žmones laiku kreiptis tinkamos pagalbos, praplėsti žinias apie psichiatrijos pasiekimus, atsikratyti išankstinių nuostatų ir vyraujančių mitų.
Šiemet Atviros psichiatrijos mėnesiui paminėti pasirinktas formatas – Psichikos sveikatos žinių olimpiada, padedanti pažinti mūsų gabumus ir elgesį, atskleisti sukauptas žinias ir talentus, kurie dažnai kasdienybėje taip ir lieka nepastebėti. Ši Atviros psichiatrijos mėnesio iniciatyva remiasi olimpiniu principu, kuris skelbia: svarbu dalyvauti, o ne laimėti!
Jau vasarą išplatinti kvietimai nevyriausybinėms organizacijoms, savivaldybių visuomenės sveikatos biurams ir net pavieniams asmenims suburti žaidėjų komandas ir registruotis. Dažnai gėdingomis laikytos psichikos sveikatos problemos ir sutrikimai pagaliau mūsų visuomenėje sulaukia išskirtinai daug dėmesio ir supratimo, kad tai vienas pagrindinių žmogaus gyvenimo kokybės veiksnių, nes nėra sveikatos be psichikos sveikatos. Sulaukta paraiškų dalyvauti olimpiadoje iš visos šalies: tai ir vyresnių klasių moksleivių, ir senjorų, ir kolektyvuose susibūrusios komandos. Esame labai dėkingi Visuomenės sveikatos biurų darbuotojams už aktyvų įsitraukimą, komandų telkimą ir malonų bendradarbiavimą.
Olimpiados vyksta organizatorių pasirinktu laiku ir formatu iki spalio 10 d. Užsiregistravusioms komandoms išsiųsti Atviros psichiatrijos mėnesiui įsteigti prizai, kurie skiriami komandų lyderiams. Sėkmingiausiai pasirodžiusių komandų atstovai bus pakviesti į baigiamąjį finalinį etapą, kuris planuojamas Vilniuje spalio 22 d., o superfinalo dalyviams bus suteikta galimybė dalyvauti televizijos žaidime „Kas ir kodėl?“.
Vyresniųjų klasių moksleiviai ir studentai psichikos sveikatos žinias gali pasitikrinti, pasitelkę internetinį įrankį – „Kahoot!“. Tereikia susikurti „Kahoot“ paskyrą ir susisiekti e.paštu [email protected]
Visą informaciją apie 2021 m. Atviros psichiatrijos mėnesio renginius rasite Atviros psichiatrijos mėnesio Facebook ’o paskyroje.
Olimpiados organizatoriai:
Psichikos sveikatos vadybos asociacija
Partneriai:
Valstybinis psichikos sveikatos centras
Televizijos žaidimas „Kas ir kodėl?“
LR sveikatos apsaugos ministerija