BDAR

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.


Šiandien minima Tarptautinė perdozavimo žinomomumo diena

Data

2018 08 31

Įvertinimas
0
overdose3.jpg

        Rugpjūčio 31 d. kasmet minima Tarptautinė perdozavimo žinomumo diena (angl. International Overdose Awareness Day).  Šios dienos tikslas – informuoti  apie tai, kad mirčių, susijusių su narkotinių medžiagų perdozavimu galima išvengti teikiant veiksmingas mokslu pagrįstas intervencijas, mažinti stigmą, susijusią su pagalba asmenims, vartojantiems narkotines ir psichotropines medžiagas. Nuo 2001 m. ji minima daugelyje pasdaulio šalių bendradarbiaujant vietos bendruomenėms, valstybinėms, nevyriausybinėms institucijoms prisimenant ir pagerbiant  narkotinių medžiagų perdozavimo aukas. Nuo 2012 m. šios dienos minėjimą korrdinuoja nevyriausybinė visuomenės sveikatos organizacija Australijoje Penington Institute (http://www.penington.org.au).

      ,,Laikas  atsiminti. Laikas veikti.“  - toks šios dienos šūkis. Kviečiantis būti aktyviems, drąsiems vis dar nematomų narkotinių medžiagų vartojimo keliamų problemų sprendimuose.

      Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centras (angl. European Monitoring Centre for Drug and Drug Addiction) ne vienerius metus akcentuoja, kad mirtys, susijusios su narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimu ir ypač opioidų, yra viena rimčiausių visuomenės sveikatos problemų daugelyje pasaulio ir Eurpos šalių. Europoje tokių išvengiamų mirčių kasmet skaičiuojama iki 6 -8 tūkst., tačiau, realūs skaičiai yra kur kas didesni. Lietuvoje per pastaruosius metus mirčių, susijusių su narkotinių medžiagų vartojimu, skaičius augo. Esame tarp šalių lyderių, kur tokių mirčių skaičiuojama daugiausia. Šiais metais Respublikinio priklausomybės ligų centro kartu su tarptautiniais partneriais kartu atlikto tyrimo duomenimis švirkščiamuoju būdu narkotines medžiagas apytiksliai vartoja 10 500 asmenų,iš jų opioidus – 7500. 2007 m. panašaus tyrimo, kurį atliko Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas, duomenimis asmenų, vartojančių narkotines ir psichotropines medžiagas injekciniu būdu,  buvo virš 5000.

       Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centras pažymi, kad viena iš veiksmingiausių intervencijų sprendžiant mirčių, susijusių su opioidų perdozavimu, yra naloksono išdavimo programos. Europoje didesne apimtimi jos vykdomos Estijoje, Danijoje, Vokietijoje, Italijoje, Norvegijoje, Ispanijoje, Jungtinėje karalystėje.

        Naloksonas – antidotas, skirtas neatidėliotinai pagalbai teikti apsinuodijus opioidais. Naloksono išdavimo programos,kartu vykdant pirmosios pagalbos mokymus yra taikomos asmenims, vartojantiems opioidus, kuriems tolerancija  opioidams yra sumažėjusi. Tai asmenys, išleisti iš įkalinimo įstaigų, kuriems buvo diagnozuoti psichikos ir elgesio sutrikimai, vartojant opioidus, asmenys po opioidinės abstinencijos gydymo ir kt. bei šių asmenų artimieji giminaičiai, šeimos nariai.

        Lietuvoje naloksonas – receptinis vaistas ir tai yra viena iš rimčiausių kliūčių pradėti veiksmingai ir prieinamai įgyvendinti mirčių nuo opioidų prevencijos programas. Dar 2017 m. Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento sudaryta tarpžinybinė specialistų darbo grupė yra parengusi Pirmosios pagalbos teikimo nuo opioidų perdozavimo mokymų organizavimo ir naloksono, skirto opioidų perdozavimo prevencijai, išdavimo žemo slenksčio kabinetuose tvarkos aprašą, tačiau iki šiol jis yra nepatvirtintas, o diskusijos vyksta jau ne vieneri metai.

      Prieš kelis metus Vilniaus priklausomybės ligų centras pradėjo įgyvendinti mirčių nuo narkotikų perdozavimo prevenciją apmokydamas per 400 pacientų ir arti šimto specialistų iš visos šalies (www.rplc.lt). Kaip pažymi patys priklausomybių gydymo specialistai, šios iniciatyvos dėka preliminariai buvo išgelbėta per 30 jaunų žmonių.

      Valstybinis psichikos sveikatos centras rekomendavo tokias paslaugas teikti ir pirminėse asmens psichikos sveikatos priežiūros įstaigose, o informaciją apie pagalbos asmenims, vartojantiems narkotines medžiagas, jų šeimų nariams ir artimiesiems  teikti visuomenės sveikatos priežiūros įstaigoms savivaldybėse.  Būtina mažinti stigmą, susijusią su pagalbos teikimu ir visuomenės vis dar kategoriškai neigiamomis nuostatomis plėtojant pagalbą teikiančias įstaigas ir intervencijas.