BDAR
Close

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.


Rūkymas ir širdies ligos

Data

2021 01 11

Įvertinimas
0
cigaret2.jpg

Kasmet nuo rūkymo sukeltų širdies ligų miršta 1,9 mln. žmonių, sakoma Pasaulio sveikatos organizacijos, Pasaulio širdies federacijos ir Australijos Niukaslio universiteto paskelbtame pranešime.

Tai sudaro vieną iš penkių mirčių nuo širdies ligų, perspėja pranešimo autoriai, raginantys visus tabako vartotojus mesti rūkyti ir taip išvengti širdies priepuolių, pabrėždami, kad rūkantieji dažniau ir jaunesni nukenčia nuo ūmių širdies ir kraujagyslių veiklos sutrikimų nei nerūkantieji.

Vos kelios cigaretės per dieną, rūkymas retkarčiais ar pasyvusis rūkymas ženkliai didina širdies ligų riziką. Bet jei žmogus meta rūkyti, rizika susirgti širdies ligomis po metų sumažėja 50 proc.

„Atsižvelgiant į dabartinį tabako rūkymo žalos širdies bei kraujagyslių sveikatai įrodymų lygį, nesugebėjimas pasiūlyti metimo paslaugas širdies ligomis sergantiems pacientams gali būti laikomas klinikiniu netinkamu elgesiu ar aplaidumu“ – sakoma pranešime.

Pranešime taip pat minima, kad nerūkomasis tabakas sukelia maždaug 200 000 mirčių nuo koronarinės širdies ligos per metus. Elektroninės cigaretės taip pat kenkia – nuo jų kyla kraujospūdis, didėja kitų širdies ir kraujagyslių ligų rizika.

Padidėjęs kraujospūdis ir širdies ligos didina riziką sunkiau sirgti COVID-19 liga. Neseniai PSO atlikta apklausa parodė, kad 68 proc. žmonių, Italijoje mirusių nuo COVID-19, turėjo aukštą kraujospūdį, o Ispanijoje 43 proc. žmonių, kuriems susirgo COVID-19, sirgo širdies ligomis.

„Vyriausybės yra atsakingos už savo žmonių sveikatos apsaugą ir pagalbą, kovojant su tabako epidemija. Jei mūsų bendruomenėse nebus rūkoma, sumažės sergančiųjų rūkymo sukeltomis ligomis skaičius, o tai yra labai svarbu dabartinės pandemijos kontekste “, - sako PSO rūkymo prevencijos skyriaus vadovas dr. Vinayakas Prasadas.

Tabako kontrolė yra pagrindinis širdies ligų mažinimo elementas. Vyriausybės gali padėti tabako vartotojams mesti rūkyti, didindamos mokesčius už tabako gaminius, drausdamos tabako reklamą ir siūlydamos paslaugas, kurios padėtų žmonėms atsisakyti rūkymo.

 

 Pagal PSO medžiagą parengė

 VPSC Priklausomybės ligų skyrius