BDAR

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.


Rūkymas ir COVID-19

Data

2020 05 18

Įvertinimas
1
tobacco.jpg

Rūkymas visame pasaulyje kasmet nužudo daugiau kaip 8 milijonus žmonių. Daugiau kaip 7 mln. šių mirčių ištinka rūkančiuosius, ir apie 1,2 mln. nerūkančiųjų miršta nuo pasyvaus rūkymo sukeltų ligų.

Tabako rūkymas yra vienas iš rimčiausių rizikos faktorių susirgti užkrečiamosiomis kvėpavimo sistemos ligomis, o sergantiesiems lėtinėmis kvėpavimo sistemos ligomis rūkymas sunkina, komplikuoja ligos eigą.

Visuomenės sveikatos ekspertų studijos, atliktos Pasaulio sveikatos organizacijos užsakymu 2020 m. balandžio 29 d., apžvalgoje daroma išvada, kad rūkantieji, užsikrėtę COVID-19, palyginus su nerūkančiaisiais, suserga sunkiau.

COVID-19 yra infekcinė liga, pirmiausiai pažeidžianti plaučius. Rūkymas silpnina plaučių funkcijas, menkina organizmo galimybes kovoti su koronavirusu ir kitais užkrečiamųjų kvėpavimo sistemos ligų sukėlėjais. Tabakas ir jo gaminiai taip pat yra didžiausias rizikos faktorius susirgti neužkrečiamosiomis ligomis – širdies kraujagyslių ligomis, vėžiu, diabetu. Šiomis ligomis sergantys žmonės taip pat patiria didesnę riziką užsikrėsti COVID-19.

Tyrimo išvadoje sakoma, kad rūkantieji patiria didesnę susirgimo COVID-19 ir mirties nuo šios ligos riziką.

Pasaulio sveikatos organizacija nuolatos stebi ir vertina naujausius tyrimus, kuriuose nagrinėjamos tabako ir nikotino vartojimo bei COVID-19 tarpusavio sąsajos. PSO ragina mokslininkus, tyrėjus ir žurnalistus atsargiai vertinti melagingą informaciją, kad tabako, nikotino ir jų gaminių vartojimas mažina riziką užsikrėsti koronavirusu. Šiuo metu nėra jokių mokslinių įrodymų, kad tabako ar nikotino vartojimas naudingas COVID-19 prevencijai ar gydymui.

PSO teigia, kad pakaitinės nikotino vartojimo terapinės priemonės – nikotininė kramtomoji guma, nikotininiai pleistrai yra puikiai pritaikytos norintiesiems mesti rūkyti. PSO pataria visiems rūkantiesiems pasinaudoti galimybe mesti rūkyti, pasitelkus mokslo patvirtintus būdus – pagalbos linijas, mobiliąsias programėles ar pakaitinę nikotino terapiją.

Metus rūkyti jau po 20 minučių širdies ritmas ir kraujospūdis tampa normalūs, po 12 valandų kraujyje nebelieka anglies monoksido, po 2-12 savaičių pagerėja kraujo apytaka ir plaučių funkcijos. Po 1-9 mėnesių sumažėja arba dingsta kosulys ir kiti kvėpavimo sutrikimai.

PSO pabrėžia etiškų, kokybiškų, sisteminių mokslo tyrimų svarbą asmens ir visuomenės sveikatai, o visus rūkančiuosius ragina susirūpinti ir pasinaudojus proga atsisakyti rūkymo.

                                                Parengta pagal PSO informaciją