BDAR

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.


Rugsėjo 9-oji – Tarptautinė vaisiaus alkoholinio sindromo diena, kurios galėtų ir nebūti, jei nėštumo metu moterys nevartotų alkoholinių gėrimų

Data

2018 09 10

Įvertinimas
0
alkohol_sindrom.jpg

Vaisiaus alkoholinį sindromą (VAS) sukelia nėštumo metu moters vartojamas alkoholis. Šio sutrikimo galima labai paprastai išvengti, reikia tik pasiryžti nevartoti alkoholio visą nėštumo bei maitinimo krūtimi laikotarpį, ir padovanoti savo vaikui galimybę augti sveikam tiek fiziškai, tiek psichiškai, augti kūrybiškam ir laimingam.

Jei mama, būdama nėščia, vartojo alkoholį, gimusiam kūdikiui gali būti ir nediagnozuotas VAS, ar gali nebūti išorinių (fizinių) VAS požymių, tačiau jis gali turėti kitų rimtų sveikatos, suvokimo, mąstymo, emocijų, mokymosi, elgesio sutrikimų, kurie išryškėja vaikui augant.

Kaip vaikams su VAS ar turintiems kitų alkoholio pažeidimų seksis gyventi, su kokiomis problemomis teks susidurti jiems patiems, tėvams bei aplinkiniams, paprastai negalvojama. Tačiau problemos tokius vaikus lydi per visą gyvenimą. Kokios jos yra ir su kokiais iššūkiais tenka susidurti VAS bei kitų alkoholio vartojimo nėštumo metu sukeltų sutrikimų turintiems asmenims bei aplinkiniams labai informatyviai iliustruoja trys Kanados, Edmontono regioninio mokymosi konsorciumo (ERLC) sukuri animaciniai filmai „Pagalba vaikams turintiems vaisiaus alkoholinio sindromo sutrikimų“ (Supporting Students with Fetal Alcohol Spectrum Disorders).

Alkoholis yra teratogenas – medžiaga, kuri gali turėti įtakos apsigimimui ar gemalo raidos sutrikimams, prasiskverbdama pro placentos barjerą ir neigiamai veikdama besivystantį kūdikį. Dėl šios priežasties gali išsivystyti vaisiaus alkoholinis sindromas, kai sutrikdoma smegenų veikla ar sužalojama bet kuri smegenų dalis.

Alkoholis smegenų vystymąsi veikia skirtingai, priklausomai nuo vartojimo laiko ir kiekio.  Skirtingomis nėštumo savaitėmis vystosi skirtingi vaisiaus organai bei smegenų sritys. Vystymosi periodu jie tampa pažeidžiamiausi. Alkoholio negalima vartoti per visą nėštumą, nes rizikuojama būsimo vaikelio sveikata bei gyvenimu.

Pirmame animaciniame filme pavaizduota, kaip visa tai veikia. Smegenys nėštumo metu auga iš apačios į viršų. Jos prasideda kaip vamzdelis (iš smegenų kamieno), o smegenų ląstelės (neuronai) auga iš smegenų kamieno į viršų ir į išorę, taip formuodamos smegenis. Jei alkoholis vartojamas nėštumo metu, jis gali sutrikdyti neuronų augimą ir pasiskirstymą, o dažnai net nužudo neuronus. Sunku nuspėti, kurios smegenų sritys ir kiek stipriai bus paveiktos. Kadangi VAS simptomai yra labai įvairūs, turime žinoti, kad vieno VAS pažeisto asmens pasaulio suvokimas gali gerokai skirtis nuo kito asmens, ir tai, kas gali padėti dirbant su vienu asmeniu turinčiu VAS, negali padėti dirbant su kitu. Kiekvieno asmens su VAS poreikius tenkinti reikia lanksčiai,  prisitaikant prie jų situacijos.  Asmenims, turintiems VAS, pagrindinės funkcijos (pvz., kvėpavimas, širdies ritmas), susijusios su išgyvenimu, judėjimas ir seksualumas bei vaisingumas gali būti nepažeistos; tačiau dažniausiai pažeidžiamos svarbios funkcijos, valdančios limbinę sistemą (pvz., atmintis, planavimas, sprendimai). Asmenis su VAS dažnai ištinka nesusipratimai, kadangi jie neteisingai suvokia situacijas. Tai jiems atrodo grėsminga ir sudėtingesnėse situacijose jie gali atsakyti agresija ar netikėtai pasišalinti.

Šiame animaciniame filme vaizduojama, kaip VAS turintys asmenys mąsto, su kokiais sunkumais susiduria, kaip supranta ar nesupranta net ir paprasčiausių užduočių ar situacijų, kaip į visa tai reaguoja. Nors asmenų, turinčių VAS smegenys gali atrodyti ir sveikos, bet tai nereiškia, kad jos ir veikia kaip sveikos. Tai reiškia, kad šie žmonės turi mąstymo problemų, o jų elgesys sunkiai prognozuojamas. Tėvai, globėjai, pedagogai, šeimos nariai bei kiti su VAS turinčiu žmogumi susiję žmonės turi suprasti, kaip mąsto, kaip supranta pasaulį, ir kaip jaučiasi VAS turintys asmenys, ir kaip su jais bendrauti. Yra būdų, kaip suprasti jų elgesio modelius ir dirbti su jais. Turėdami žinių, galime padėti šiems asmenims teisingai suprasti situacijas bei į jas reaguoti. Filme rodoma, kokią įtaką nėštumo metu pavartotas alkoholis daro vaiko gebėjimui bendrauti. Smegenyse yra maždaug 80 - 100 mlrd. neuronų, kurie jungiasi ir veikia kaip informacijos perdavimo keliai. Alkoholis keičia šių informacijos perdavimo kelių efektyvumą. Kelias, kuris yra greitas ir tiesioginis (pvz., asfaltuotas greitkelis), asmenims su VAS gali būti lėtas ir netiesioginis su daugybe duobių, kliūčių bei vingių (kaip žvyrkelis).

Trečiame animaciniame filme pavaizduota alkoholio vartojimo įtaka smegenų gebėjimui reguliuoti nuotaiką, emocijas ir reakcijas į stresą. Hipotalaminė hipofizės antinksčių ašis yra atsakinga už daugelį funkcijų, įskaitant nuotaikos, emocijų ir reakcijų į stresą kontrolę. Trys pagrindiniai komponentai, kurie tai daro, yra dėmesys, interpretacija ir savikontrolė. Dėmesys reikalauja rinkti informaciją iš aplinkos ženklų (kas vyksta aplink mus). Nėštumo metu vartotas alkoholis daro  įtaką smegenų gebėjimui reguliuoti reakciją į stresą – kovoti ar pabėgti. Savisaugos labui žmogus gali reaguoti į įtemptą ar pavojingą padėtį pabėgdamas arba kovodamas (atsakydamas agresyviais veiksmais). Asmenys, turintys VAS, dažniausiai reaguoja per greitai, per lėtai arba netinkamai. Jų reakcija į stresą gali atspindėti informacijos ar socialinių ženklų nesupratimą.  Nėštumo metu vartotas alkoholis daro įtaką smegenų emocinei savireguliacijai. Jausmų reguliavimas apima sugebėjimą sąmoningai ar automatiškai kontroliuoti emocijas ir nuotaikas. Asmenys, turintys VAS, gali per greitai ir per stipriai susijaudinti, ir tada jiems sunku grįžti į pradinę emocinę būseną. Asmenys, turintys VAS, paprastai pernelyg skubotai reaguoja į neteisingai suprastus signalus, ir dėl to turi papildomų sunkumų.