BDAR

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.


Pasaulio sveikatos organizacijos parengtas „mhGAP“ intervencijų vadovas

Data

2019 01 24

Įvertinimas
1
GAP_vadovas.jpg

Atkreipiame specialistų dėmesį, kad Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) parengto „mhGAP“ intervencijų vadovo (psichikos, neurologinių ir psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo sukeltų sutrikimų pirminės sveikatos priežiūros įstaigose) atnaujintą elektroninę versiją jau galima skaityti ir lietuvių kalba.

Kaip teigia Shekhar Saxena, PSO Psichikos sveikatos ir priklausomybių departamento direktorius, psichikos, neurologiniai ir psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo sukelti (PNM) sutrikimai yra plačiai paplitę ir sudaro didelę ligų nei negalios naštos dalį visame pasaulyje. Iki šiol egzistuoja didžiulis atotrūkis tarp sveikatos sistemų pajėgumo ir išteklių, poreikių ir skubių priemonių šiai naštai sumažinti. Beveik 1 iš 10 žmonių turi psichikos sutrikimų, tačiau tik 1 proc. visų sveikatos priežiūros specialistų pasaulyje teikia psichikos sveikatos priežiūros paslaugas. PNM sutrikimai sudaro dideles kliūtis vaikų mokymuisi ir suaugusiųjų gebėjimui funkcionuoti šeimoje, darbe ir visuomenėje.

Pirmasis „mhGAP“ intervencijų vadovas buvo sukurtas 2010 m., kaip paprastas, techniškas, moksliniais įrodymais pagrįstas įrankis, pristatantis integruotą prioritetinių PNM sutrikimų valdymą ir palengvinantis Psichikos sveikatos atotrūkio mažinimo veiksmų programos („mhGAP“ – Mental Health Gap Action Programme) įgyvendinimą. Šis vadovas buvo naudojamas plėtojant psichikos sveikatos priežiūros paslaugas daugiau nei 90 šalių visuose PSO regionuose, o „mhGAP“ medžiaga buvo išversta į daugiau nei 20 kalbų.

Praėjus penkeriems metams nuo pirmojo vadovo leidimo, remiantis naujausia moksline literatūra, taip pat ekspertų ir praktinės patirties įžvalgomis, buvo atnaujinta ir 2015 m. publikuota antroji „mhGAP“ intervencijų vadovo versija, atspindinti ne tik mokslo naujoves, bet ir išsamų grįžtamąjį ryšį iš psichikos sveikatos priežiūros specialistų.

Nors „mhGAP“ intervencijų vadovas pirmiausia skirtas ne specializuotas psichikos sveikatos priežiūros, o pirminio lygio asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančių įstaigų darbuotojams (šeimos gydytojams, slaugytojams, kitiems sveikatos priežiūros personalo nariams), be abejo, jis gali būti naudingas ir kitoms specialistų grupėms – politikos formuotojams ir vadovams, asmens sveikatos priežiūros paslaugų planuotojams, taip pat psichikos sveikatos priežiūros specialistams, visuomenės sveikatos ar kitiems specialistams, dirbantiems psichikos sveikatos priežiūros srityje.  

Susidomėjusius šiuo leidiniu informuojame, kad jį galima skaityti internete (lietuvių kalba) arba parsisiųsti:

https://drive.google.com/file/d/15c-9tflizJzjsPMC5SDes_RcPHccQr0A/view