BDAR

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.


Naujausia EMCDDA informacija apie COVID-19 poveikį su gydymu dėl narkotinių medžiagų vartojimo susijusių paslaugų teikimui Europoje

Data

2020 05 27

Įvertinimas
0
hero-unit-covid-19-and-drugs-v6.jpg

Nuo šių metų pradžios Europos šalys patiria precedento neturinčią grėsmę dėl COVID-19 viruso plitimo. Siekiant ištirti pandemijos pasekmes paslaugų teikimui narkotikus vartojantiems asmenims, Europos narkotikų ir narkomanijos centras (EMCDDA) inicijavo tyrimą, kurio metu įvertino COVID-19 poveikį teikiant narkotikų paslaugas ar ieškant pagalbos dėl narkotikų vartojimo. Apklausose dalyvavo visos Europos šalys, tarp jų ir Lietuva. Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas kaip Europos narkotikų ir narkomanijos informacinio tinklo (Reitox) nacionalinis koordinatorius surinko informaciją  apie  COVID-19 poveikį narkotikus vartojantiems asmenims ir paslaugų teikimui Lietuvoje. Prie informacijos teikimo prisidėjo ir Valstybinis psichikos sveikatos centras.

EMCDDA parengtoje vertinimo pirmojoje ataskaitoje pateikiama informacija apie Europos šalyse pradėtas taikyti naujas, veiksmingas priemones, pritaikytas teikti karantino sąlygomis. Leidinyje pateikiami gerosios patirties pavyzdžiai bei vertinimo išvados leidžiančios geriau suprasti narkotikus vartojančių žmonių poreikius, saugančios sveikatą, teikiant paslaugas narkotikus vartojantiems asmenims.  

Tyrimo rezultatai rodo, kad per paskutinius du mėnesius sumažėjo paslaugų prieinamumas, kalbant tiek apie gydymą dėl narkotikų priklausomybės, tiek apie žalos mažinimo paslaugas. Dėl karantino ar kitų apribojimų kai kurie paslaugų teikėjai buvo priversti sustabdyti ar apriboti paslaugas arba jas teikti nuotoliniu būdu.

Nors paslaugų teikėjai stengiasi efektyviai vykdyti veiklą, tačiau susiduria su iššūkiais:

  • asmens apsaugos priemonių trūkumas;
  • klientų informavimas ir švietimas dėl COVID-19;
  • užsikrėtimo atvejų tarp klientų plitimo valdymas ir rizikos mažinimas;
  • iššūkiai, susiję su nuotoliniu darbu ir technologijomis; sunkumai priimant naujus klientus.

Taip pat ekspertai pabrėžia keletą svarbiausių pokyčių, susijusių su narkotikus vartojantiems asmenims  paslaugų teikimu COVID-19 metu: didesnis lankstumas teikiant pakaitinį gydymą opioidais (vaistų skyrimas ilgesniam laikui ir kt.) ir platesnis technologijų naudojimas (video skambučiai, nuotolinis konsultavimas, internetiniai forumai ir kt.). Siekiant sumažinti infekcijų plitimą, šie pokyčiai turėtų likti ir pasibaigus pandemijos laikotarpiui, o naujovės taptų nauju įprastu narkotikų paslaugų teikimo modeliu.

Detalesnę informaciją galite skaityti čia