BDAR
Close

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.


Minima Tarptautinė perdozavimo žinomumo diena

Data

2019 08 30

Įvertinimas
0
juosteles.png

#EndOverdose  #OverdoseAware  #public health

Nuo 2001 m. rugpjūčio 31 d. kasmet daugelyje pasaulio šalių minima Tarptautinė perdozavimo žinomumo diena (angl. International Overdose Awareness Day).  Šios dienos žinutė yra apie tai, kad mirčių, susijusių su narkotinių medžiagų perdozavimu, galima išvengti teikiant veiksmingas ir mokslu pagrįstas intervencijas, mažinant stigmą, susijusią su pagalba asmenims, vartojantiems narkotines ir psichotropines medžiagas.

Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centras (angl. European Monitoring Centre for Drug and Drug Addiction) ne vienerius metus akcentuoja, kad mirtys, susijusios su narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimu, ypač opioidų, yra viena rimčiausių visuomenės sveikatos problemų daugelyje šalių. Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centras 2019 m. liepos 30 d. publikacijoje apie Mirtis, susijusias su narkotinių medžiagų vartojimu Europoje (plačiau – internete adresu http://www.emcdda.europa.eu/news/2019/latest-update-on-drug-related-deaths-and-mortality-in-europe_en) pažymi, kad ES 2017 m. tokių mirčių buvo 8200 bei 9461 įskaitant Norvegiją ir Turkiją (palyginti su patikslintais 2016 m. įverčiais (9 397 mirties atvejai), padėtis yra stabili). Pagrinde tai ankstyvos mirtys, 30-40 m. amžiaus. 9 iš 10 su narkotinėmis medžiagomis siejamų mirčių buvo dėl opioidų, dažniausiai heroino vartojimo. Tačiau dauguma atvejų siejami su kelių narkotinių medžiagų vartojimu, keliose šalyse padidėjo atvejų dėl injekuojamo kokaino, sintetinių kanabinoidų (Turkija) vartojimo, naujų benzodiazepinų (Škotija). Akcentuojama, kad mirčių dėl perdozavimo dalis yra nepakankamai įvertinta ir perdozavimo duomenis reikia vertinti atsargiai dėl sistemingo nepakankamų duomenų teikimo kai kuriose šalyse, skirtingų toksikologinių tyrimų atlikimo būdų ir registracijos procesų.

Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centras pažymi, kad asmenims, vartojantiems narkotines medžiagas ypač rizikingai (pvz. švirkščiamuoju būdu) nuo 3 iki 7 kartų didesnė mirties tikimybė nei jų bendraamžiai bendrojoje populiacijoje. Respublikinio priklausomybės ligų centro kartu su tarptautiniais partneriais 2018 m. atlikto tyrimo duomenimis švirkščiamuoju būdu narkotines medžiagas mūsų šalyje apytiksliai vartojo 10 500 asmenų,iš jų opioidus – 7500.

Daugumoje šalių vykdomos perdozavimo prevencinės programos ir intervencijos, tokios kaip naloksono išdavimo programos (take – home naloxone programmes), vartojimo kambariai (consumptions rooms), kitos žalos mažinimo programos įskaitant pakaitinį gydymą opioidiniais vaistiniais preparatais. Mirčių nuo narkotikų perdozavimo prevencijos programos įgyvendinamos ir mūsų šalyje. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2018 m. gruodžio 10 d. Nr. V-1420 patvirtintas Naloksono, skirto opioidų perdozavimo prevencijai, išdavimo žemo slenksčio paslaugų kabinetuose tvarkos aprašas. Kaip pažymi  priklausomybių gydymo specialistai, taikant perdozavimo prevencijos intervencijas preliminariai buvo išgelbėta per 30 jaunų žmonių.

Džiugina ir tai, kad šalyje aktyvios nevyriausybinės organizacijos (NVO), kurios dirba žalos mažinimo srityje ir teikia paslaugas muzikos festivalių metu ir naktinio pasilinksminimo vietose:  pvz. Jaunoji Banga -Young Wawe. Taip pat Be Safe Lab iniciatyva, kurios projektas yra remiamas ir Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo lėšomis. Dabar vartotojai gali įsigyti įvairios sudėties ir grynumo medžiagų, todėl didėja galima žala ir tampa sudėtinga taikyti su narkotikais susijusias atsakomąsias priemones. Keičiantis su narkotikais susijusių problemų pobūdžiui būtina kurti ir įvertinti naujus atsako metodus. Formuojant veiksmingesnio atsako priemones ypač svarbus atviro dialogo principas, kur neįkainojami partneriai yra NVO.

Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centras rekomenduoja tobulinti su narkotikais susijusių mirčių epidemiologiją, ypač atsižvelgiant į toksikologiją, kad Europoje būtų tikslesni ir informatyvesni duomenys. Vykdyti analitinius epidemiologinius stebėjimo (kohortinius) tyrimus, stebėti ūmių apsinuodijimų tendencijas renkant duomenis ir iš ligoninių priėmimo skyrių.  Daugiau informacijos galima rasti Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro leidinyje Europos narkotikų vartojimo paplitimo ataskaita. Tendencijos ir pokyčiai 2019 m. Adresas internete:

http://www.emcdda.europa.eu/system/files/publications/11364/20191724_TDAT19001LTN_PDF.pdf

Nuotrauka iš https://www.facebook.com/InternationalOverdoseAwarenessDay/photos/a.271832659598594/2371196132995559/?type=3&theater