BDAR

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.


KREIPIMASIS

Data

2018 06 13

Įvertinimas
2
kreipimasis.jpg

Pastaruoju metu padaugėjo Lietuvos žiniasklaidos pranešimų apie įžymių žmonių savižudybes, formuojasi tęstinės pranešimų „serijos“. Matome, kad tai metas ypatingai suvokti, kaip galime veikti, kad savižudybių mažėtų. Savižudybė paliečia mus visus: kiekvienas esame iššūkio akivaizdoje ir turime gebėti į jį tinkamai atsiliepti.

Ypatingai svarbu suvokti, kad detalūs žymių žmonių savižudybių aprašymai, jų savižudybės aplinkybių analizavimas, dramatizavimas ir perteklinis pranešimų tiražavimas sukelia Verterio efektą. Jis pasireiškia tuo, kad žmonės, patiriantys krizes, esantys savižudybės rizikoje, yra labiau linkę mėgdžioti aprašytus įžymybių veiksmus, tarsi gauna tam pritarimą. Daug dažniau nusižudoma ar bandoma nusižudyti po pranešimų apie įžymių žmonių savižudybes.

 

Visiems tinkamai bendradarbiaujant, siūlome konkrečius žingsnius, kuriuos galime žengti jau dabar:

  • Vengti detalių savižudybės aprašymų, ypač NEGALIMA nurodyti savižudybės ar bandymo nusižudyti būdo, įrankio ir vietos,
  • Nedramatizuoti savižudybės aplinkybių,
  • Vengti pateikti vieną savižudybės priežastį,
  • Nekurti perteklinių pranešimų „serijų“ tęstinių publikacijų, nuolat eksploatuojant vieną įvykį.

Žiniasklaida, vadovaudamasi nauju Visuomenės informavimo etikos kodeksu, turi unikalią galimybę didinti visuomenės informuotumą apie psichikos sveikatą ir mažinti emocinės ir psichologinės pagalbos stigmą. Pranešant apie savižudybes, nepaprastai svarbu šalia tinkamo informavimo suteikti viltį, kad savižudybės galima išvengti:

  • Mokyti atpažinti savižudybės rizikos ženklus ir tinkamai į juos reaguoti,
  • Skatinti kreiptis pagalbos, pateikti konkrečius pagalbos variantus,
  • Perduoti žinią, kad apie savižudybę galvojantiems žmonėms galima padėti.

Suvienykime mūsų visų konkrečias pastangas pastebėdami tuos visuomenės narius, kuriems labiausiai reikalinga viltis, atpažindami jų savižudybės rizikos ženklus, suteikdami pagalbos viltį ir pasirūpindami, kad tinkama pagalba būtų prieinama.

 

Savižudybių prevencijos biuro vadovas

Marius Strička