BDAR

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.


Kasmet gegužės 31-ąją Pasaulio sveikatos organizacija ir jos partneriai mini Pasaulio dieną be tabako

Data

2019 05 28

Įvertinimas
0
wntd19-banner.jpg

Kasmet gegužės 31-ąją Pasaulio sveikatos organizacija ir jos partneriai mini Pasaulio dieną be tabako. Kasmetinės kampanijos tikslas – priminti visuomenei žalą ir mirtiną pavojų, kurį kelia rūkymas, pasyvusis rūkymas, ir riboti tabako vartojimą visomis įmanomomis priemonėmis. 2019 metų Pasaulinės dienos be tabako tema – tabakas ir plaučių ligos. Kampanijos tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į neigiamą rūkymo įtaką kvėpavimo sistemai pradedant plaučių vėžiu ir baigiant lėtinėmis kvėpavimo sistemos ligomis, pabrėžti, kokia svarbi žmogaus sveikatai ir gerovei yra kvėpavimo sistemos būklė.
Pasaulio sveikatos organizacija kviečia visus prisidėti, kad būtų vartojama kuo mažiau tabako gaminių, visuose valstybiniuose sektoriuose vykdoma efektyvi tabako kontrolė.

Kaip tabakas visame pasaulyje kelia pavojų žmonių plaučiams
2019 m. Pasaulinė diena be tabako bus sutelkta į įvairius pavojus, kuriuos tabako gaminiai kelia žmonių plaučiams visame pasaulyje. Tai:

Plaučių vėžys. Tabako rūkymas yra pagrindinė plaučių vėžio priežastis, dėl kurios visame pasaulyje registruojama daugiau kaip du trečdaliai mirčių. Antra vertus, dūmų poveikis namuose ar darbo vietoje taip pat didina plaučių vėžio riziką. Rūkymo nutraukimas gali sumažinti plaučių vėžio riziką: po 10 metų metus rūkyti, rūkančiojo rizika susirgti plaučių vėžiu sumažėja maždaug perpus.

Lėtinė kvėpavimo takų liga. Tabako rūkymas yra pagrindinė lėtinės obstrukcinės plaučių ligos (LOPL) priežastis - būklė, kai pūslelėmis užpildytų gleivių kaupimasis plaučiuose sukelia skausmingą kosulį ir nerimą keliančius kvėpavimo sunkumus. Rizika LOPL atsirasti yra ypač didelė tiems asmenims, kurie pradeda rūkyti jaunystėje, nes tabako dūmai žymiai lėtina plaučių vystymąsi. Tabakas taip pat sukelia astmą, kuri riboja žmogaus galimybes gyventi ir dirbti ir prisideda prie negalios. Ankstyvas rūkymo nutraukimas yra veiksmingiausias būdas lėtinti LOPL ir palengvinti astmos simptomus.

Per visą gyvenimą. Kūdikiai, kurie nuodijami tabako dūmais dar negimę, rūkant ar pasyviai rūkant motinoms, dažnai nukenčia dėl sulėtėjusio plaučių augimo ir funkcijų. Mažiems vaikams, patiriantiems pasyvųjį rūkymą, kyla astmos, plaučių uždegimo ir bronchito, taip pat dažnų apatinių kvėpavimo takų infekcijų atsiradimo ir komplikacijų pavojus.

Pasauliniu mastu 165 000 vaikų miršta iki 5 metų amžiaus, dėl žemesniųjų kvėpavimo takų infekcijų, kurias sukelia pasyvusis rūkymas. Tie, kurie sulaukia suaugusiųjų amžiaus, toliau kenčia nuo pasyviojo rūkymo poveikio sveikatai, nes dažnai ankstyvoje vaikystėje patirtos apatinių kvėpavimo takų infekcijos labai padidina LOPL atsiradimo riziką suaugus.

Tuberkuliozė. Tuberkuliozė (TB) pažeidžia plaučius ir sumažina plaučių funkcijas, kurias dar labiau pablogina tabako rūkymas. Cheminiai tabako dūmų komponentai gali sukelti latentines tuberkuliozės infekcijas, kuriomis yra užsikrėtę maždaug ketvirtadalis žmonių. Aktyvi tuberkuliozė, kurią papildo žalingas tabako rūkymo poveikis plaučiams, žymiai padidina negalios ir mirties nuo kvėpavimo nepakankamumo riziką.

Oro tarša. Tabako dūmai yra labai pavojinga patalpų oro taršos forma: jame yra daugiau kaip 7 000 cheminių medžiagų, iš kurių 69 žinomos kaip sukeliančios vėžį. Nors dūmai gali būti nematomi ir bekvapiai, jie gali išlikti ore iki penkių valandų, sukeldami plaučių vėžio, lėtinių kvėpavimo takų ligų ir sumažėjusios plaučių funkcijos riziką.

Pasaulio dienos be tabako 2019 m. Kampanijos tikslai

Veiksmingiausia priemonė plaučių sveikatai gerinti yra tabako vartojimo ir pasyvaus rūkymo poveikio mažinimas. Tačiau kai kuriose šalyse didelės plačiosios visuomenės dalies, ypač rūkančiųjų, žinios apie tabako rūkymo ir antrinio rūkymo poveikį žmonių plaučių sveikatai yra labai ribotos. Nepaisant daugelio įrodymų, kad tabakas kenkia plaučių sveikatai, tabako kontrolės potencialas gerinant plaučių sveikatą tebėra nepakankamai įvertintas.

Kampanija „Pasaulinė diena be tabako“ 2019 m. plės žinias apie:
✔  Rizikas, kuras sukelia tabako rūkymas ir pasyviojo rūkymo poveikis;
✔  Supratimą apie konkrečius tabako rūkymo pavojus plaučių sveikatai;
✔  Mirties ir ligų mastą visame pasaulyje nuo tabako sukeltų plaučių ligų, įskaitant lėtines kvėpavimo takų ligas ir plaučių vėžį;
✔  Naujus įrodymus apie ryšį tarp tabako rūkymo ir mirčių nuo tuberkuliozės;
✔  Pasyviojo rūkymo pasekmes žmonių plaučiams įvairiose amžiaus grupėse;
✔  Plaučių sveikatos svarbą siekiant bendros sveikatos ir gerovės;
✔  Galimus veiksmus ir priemones, kurių pagrindinės auditorijos, įskaitant visuomenę ir vyriausybes, gali imtis, siekiant sumažinti tabako keliamą riziką plaučių sveikatai.


Tarpdisciplininė tabako ir plaučių sveikatos tema turi įtakos kitiems pasauliniams procesams, pvz., tarptautinėms pastangoms kontroliuoti neužkrečiamąsias ligas, tuberkuliozę ir oro taršą sveikatai skatinti. Tai yra galimybė įtraukti ir įgalinti šalis stiprinti tabako kontrolės priemonių, numatytų PSO Tabako kontrolės pagrindų konvencijoje.
Kvietimas imtis veiksmų
Plaučių sveikata pasiekiama ne tik per ligų nebuvimą, o tabako dūmai daro didelę įtaką rūkančiųjų ir nerūkančiųjų plaučių sveikatai visame pasaulyje.
Norint pasiekti Tvaraus vystymosi tikslą – iki trečdalio sumažinti priešlaikinį mirtingumą iki 2030 m., tabako kontrolė turi būti vyriausybių ir bendruomenių prioritetas visame pasaulyje. Šiuo metu pasaulis nėra pasiekęs šio tikslo.
Šalys turėtų reaguoti į tabako epidemiją visapusiškai įgyvendindamos PSO Tabako kontrolės pagrindų konvenciją ir patvirtindamos tabako kontrolės priemones aukščiausiu lygiu, kuris apima efektyviausios tabako kontrolės politikos, kuria siekiama sumažinti tabako paklausą, ir pasiūlą, įgyvendinimą ir vykdymą.
Tėvai ir kiti bendruomenės nariai taip pat turėtų imtis priemonių savo ir savo vaikų sveikatai skatinti, apsaugodami juos nuo tabako sukeltos žalos.