BDAR

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.


Efektyvios ir tvarios sveikatos sistemos prielaidos – sveikatos kultūros formavimas bei veiksminga sveikatos priežiūra

Data

2018 05 25

Įvertinimas
0
konferenc_25_05_2018.jpg

Apie Lietuvos sveikatos sistemos būklę, efektyvios, tvarios sveikatos sistemos kūrimą diskutuota šių metų gegužės 25 m. Lietuvos Respublikos Seime vykusios tarptautinės konferencijos ,,Lietuvos sveikatos sistemos efektyvumas ir tvarumas“ metu. Konferenciją organizavo Sveikatos apsaugos ministerija, joje dalyvavo ir tarptautiniai ekspertai iš Tarptautinio ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos ((EPBO) angl. Organisation for Economic Co-operation and Development, OECD) Sveikatos departamento, Europos Komisijos, Pasaulio sveikatos organizacijos ir kt.

Akcentuota, kad už visuomenės sveikatos stiprinimą yra atsakingi visi sektoriai, o sveikata turi išlikti tęstinis prioritetas visose politikose. Tarptautinių ekspertų nuomone šalis išsiskiria nesveiku gyvenimo būdu, skurdžiu sveikatos statusu, aukštu alkoholio suvartojimo lygiu, savižudybėmis, paplitęs nutukimas, kepenų ligos, tuberkuliozė, nors ir auganti, bet žemesnė nei EBPO vidurkis, vidutinė gyvenimo trukmė, moterys gyvena 11 metų ilgiau nei vyrai, skurdas.  Todėl šaliai svarbus finansinis tvarumas, daugiau lėšų skiriant visuomenės sveikatos problemoms spręsti, mažinant skurdą, taip pat ir psichikos sveikatos gerinimui.

Priemonės, susijusios su gyvensena, duoda efektą visuomenės sveikatai. Prioritetai ją gerinant: įrodymais pagrįsta alkoholio vartojimo prevencija, tabako paklausos mažinimas, mityba, fizinis aktyvumas, ekonominės, elektroninės sveikatos plėtra, netolygumų mažinimas ir pagalba labiausiai skurstantiems žmonėms gautant sveikatos priežiūros paslaugas.

,,Pastarųjų 30 metų šalies reformos sukūrė modernią, finansiškai stabilią sveikatos sistemą. Dabar turime koncentruotis ties kokybe ir efektyvumu“, – kalbėjo Agnès Couffinhal, ekonomistė, EBPO Sveikatos departamento atstovė. Tikslinga apsvarstyti modernios pirminės sveikatos priežiūros ateities iššūkius teikti veiksmingas ir efektyvias intervencijas, kurios užkerta kelią neužkrečiamosioms ligoms atsirasti, padeda jas suvaldyti, įskaitant ir prastą psichikos sveikatos būklę bei koordinuoti priežiūrą.

Efektyvi alkoholio kontrolė – viena iš visuomenės sveikatos būklės gerinimo prielaidų ir prioritetų. Šalies mokslininkai pastebi, kad tikėtinos vidutinės gyvenimo trukmės augimas, mažėjantis mirtingumas sutampa su šalyje vykdoma efektyvia ir mokslu grįsta alkoholio kontrolės politika.

Specialistams, dirbantiems visuomenės psichikos sveikatos srityje, šioje konferencijoje iškeltos problemos, ekspertų rekomendacijos, kaip gerinti šalies visuomenės sveikatos būklę ypač svarbios. Todėl kviečiame susipažinti:

EBPO ataskaita apie Lietuvos visuomenės sveikatos būklę: https://www.oecd.org/countries/lithuania/lithuania-9789264300873-en.htm

Konferencijos įrašas: https://www.youtube.com/watch?v=gu6BW2D0Oog