BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.


Būti ar nebūti priklausomiems – mūsų pačių pasirinkimas

Data

2021 04 19

Įvertinimas
3
prikl_zm.jpg

Būti ar nebūti priklausomiems – mūsų pačių pasirinkimas

Jau ilgą laiką gyvename daug įtampos ir nežinios kupiname pasaulyje, todėl nepaprastai svarbu atkreipti dėmesį į visuomenės psichikos sveikatą. Nepaprastoji padėtis šalyje dar tęsis iki birželio mėnesio. Naujasis kasdienis gyvenimas, kuriame gyvename beveik metus, varžo mūsų mėgstamas veiklas ir jas apriboja taisyklėmis. Su jomis lyg ir apsipratome, tačiau ilgainiui šie suvaržymai ima varginti. Užuot kreipęsi į specialistus žmonės kylančius nemalonius jausmus vis dažniausiai slopina alkoholiu ar kitomis psichiką veikiančiomis medžiagomis.

Psichikos sveikata privalome rūpintis nuolatos

Aplinka, vidiniai biologiniai procesai ir psichologinė patirtis gali sukelti nerimą, panašiai kaip ir bacilos, kurios kasdien puola imuninę sistemą. Žmonės į pavojaus impulsus reaguoja įvairiais apsaugos mechanizmais. Kai psichinė sveikata gera, nerimo galima išvengti užsiimant kūryba, fizine veikla, atvirai kalbantis su artimaisiais, bendraujant su draugais. Jei psichikos „imuninė sistema“ sutrinka, nerimas virsta neproduktyviu elgesiu, tokiu kaip pyktis ir noras kaltinti kitus dėl ištikusių nesėkmių, siekiu bet kokią atsakomybę nuo savęs perkelti ant kitų.

Kaip atsiranda priklausomybė?

Deja, dar didelė visuomenės dalis šiuos nerimo, skausmo ir pykčio impulsus slopina įvairiais savigydos būdais. Vieni neramias mintis veja šalin psichostimuliatoriais (didelėmis kofeino dozėmis, narkotinėmis medžiagomis) ar raminamaisiais preparatais, kiti išsilieja nevaldomu pykčiu, daugelis nerimą malšina alkoholiu, bandydami paprasčiausiai „išjungti smegenis“. Tačiau, deja, psichiką veikiančiosios medžiagos klaidina smegenų atsako sistemas, sutrikdo neuronų impulsų perdavimo procesus, nors ir sukuria laikiną palengvėjimą. Šių medžiagų vartojimas iš pradžių smegenyse asocijuojasi su palengvėjimu, gera savijauta, laime, tačiau laikui bėgant, jos nebesuteikia palengvėjimo, nes, formuojantis tolerancijai, atsiranda nenugalimas polinkis vėl ir vėl šias medžiagas vartoti (kompulsyvus vartojimas), palengvinti kančias, atsirandančias dėl šių medžiagų trūkumo, t. y. abstinencijos būklės simptomus. Tiek psichologinis prisirišimas prie klaidingos būsenos pagerėjimo asociacijos, tiek fizinis individualios tolerancijos nulemtas įpratimas prie psichiką veikiančiosios medžiagos yra būdingi priklausomybei, o priklausomybė yra liga.

Gimęs vaikas neturi priklausomybių ir augdamas nesvajoja tapti priklausomu nuo alkoholio, narkotinių medžiagų, azartinių lošimų, kompiuterio ar telefono, tačiau priklausomybės vystymąsi skatina tam tikri biopsichosocialinių veiksnių rinkiniai. Tai reiškia, kad ligos vystymasis grindžiamas genetiniu paveldimumu, psichikos struktūros ypatumais su tam tikrais apsaugos mechanizmais, kurie susiformuoja nuo vaikystės, taip pat socialine aplinka, kurioje žmogus auga (alkoholio prieinamumas, tradicijos, pomėgiai, įpročiai).

Ką daryti pastebėjus priklausomybę?

Jei pastebite, kad artimas žmogus vieną dieną yra neįprastai euforiškas, kalbus, mieguistas ar užsisklendęs, nesugeba suformuluoti minties, kalba miglotai, kad kardinaliai pasikeitė jo interesai, tai gali būti psichoaktyviųjų medžiagų poveikis. Jei asmenybė pasikeičia per trumpą laiką, jei matote fizinius pokyčius, jei žmogus dažnai ir įkyriai prašo pinigų ar bet kokiu kitu būdu bando jų gauti, yra pagrindo manyti, kad vartojamas alkoholis ar narkotinės medžiagos.

Atminkite, kad kito žmogaus pakeisti negalima, pakeisti galima tik jo požiūrį. Būkite su juo tiesus ir atviras, išsakykite, kaip jus priverčia jaustis nauji jo įpročiai. Nemoralizuokite ir neprimetinėkite savo nuomonės, bet paaiškinkite, kad nesiruošiate taikstytis su tokiu jo elgesiu, bet esate pasirengęs padėti. Pasyvi agresija ar faktų neigimas gali tik sustiprinti priklausomybę sukeliantį elgesį.

Priklausomybės susiformavimą gali lemti ir psichoemocinės kančios

Neretai slegiančias nuotaikas ir įtampas žmonės ima slopinti alkoholiu ar kitomis psichiką veikiančiomis medžiagomis, nelegaliai gautais neaiškiais raminamaisiais preparatais. Jei dėl psichikos sutrikimo simptomų ar situacinių reakcijų prastėja gyvenimo kokybė, reikia kreiptis pagalbos. Deja, psichikos sveikatos sritis mūsų visuomenėje yra stigmatizuota ir apipinta pačiais įvairiausiais mitais. Žmonės mano, kad reguliarus alkoholio ar narkotinių medžiagų vartojimas yra priimtinesnis nei priklausomybių gydymas. Gydytis bijoma dėl įsivaizduojamų teisinių pasekmių, darbo netekimo grėsmės.

Tačiau delsiant didėja tolerancija vartojamai medžiagai, priklausomybės liga sunkėja. Staigiai nutraukus ar sumažinus jos vartojimą, gali pasireikšti abstinencijos būklė. Ilgainiui kompulsyviai reguliariai vartojant dideles alkoholio dozes, abstinencijos būklė gali komplikuotis psichozės būsena. Taip pat pažeidžiama CNS, kepenys, sutrikdoma daugelio organų veikla, ryškėja išvaizdos, elgesio pokyčiai. Piktnaudžiavimas psichoaktyviosiomis medžiagomis dažnai pateisinamas patiriamomis psichinėmis kančiomis, tokiomis kaip depresija ar nerimas. Tačiau šias kankinančias būkles galima sėkmingai gydyti tiksliai dozuotais, gerai žinomais vaistais ir psichoemocine pagalba. Tik labai svarbu psichiatro paskirto medikamentinio gydymo savavališkai nenutraukti.

Geros psichikos sveikatos pagrindas yra kokybiškas miegas, fizinis aktyvumas, tinkama mityba ir psichoemocinė pusiausvyra, kuri apima darnius santykius su kitais ir gebėjimą objektyviai įvertinti tikrovę. Šiomis priemonėmis remiasi ir padėti pacientui stengiasi specialistai: šeimos gydytojas, psichiatras, psichoterapeutas, psichologas, kineziterapeutas ir kt. Psichikos sveikatos specialisto pagalba yra tokia pat svarbi, kaip ir kitų sričių specialistų, gydančių kūno ligas.

Savivaldybėse dirba priklausomybių konsultantai, kurie teikia informaciją apie alkoholio ir kitų psichiką veikiančiųjų medžiagų poveikį sveikatai, rizikingo ar žalingo alkoholio vartojimo padarinius, padeda motyvuotis, gauti pagalbą. Šios konsultacijos yra anoniminės, jos teikiamos ir šeimos nariams.

Priklausomybių konsultantų sąrašas: https://www.rplc.lt/wp-content/uploads/2021/04/Priklausomybes-konsultantu-sarasas-2021-03-20-1.pdf

Turime suprasti, kad savalaikis kreipimasis pagalbos yra labai svarbus. BŪKIME atsakingi už savo ir savo artimųjų sveikatą!