BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.


Balandžio 18-oji - Europos pacientų teisių diena

Data

2018 04 18

Įvertinimas
4
EPRDay2018_STD-02.jpg

Europos Sąjungoje (ES ) rūpinamasi, kad visiems pacientams vienodai būtų užtikrintos jų teisės, tačiau norime akcentuoti, kad to nepakanka. Kiekvienas pacientas turėtų prisiimti asmeninę atsakomybę už savo sveikatą ir atlikti savo, kaip paciento, pareigas.

Europos Komisija informuoja apie pagrindines ES pacientų teises:

Gauti sveikatos priežiūros paslaugas lankantis kitose ES šalyse.

Vykstant į vietos gydymo įstaigą reikia su savimi turėti Europos sveikatos draudimo kortelę.

Gydytis kitoje šalyje ir atgauti už gydymą sumokėtus pinigus.

Pinigų kompensavimo mechanizmas yra reguliuojamas tam tikrais ES ir Lietuvos Respublikos teisės aktais.

Gauti informaciją apie saugos ir kokybės standartus ES šalyse.

Nuo 2013 m. spalio 25 d. nacionalinis kontaktų centras privalo pacientams teikti informaciją apie jų teises visoje Europoje. Lietuvos Respublikoje tarpvalstybinio sveikatos priežiūros nacionalinio kontaktų centro funkcijos priskirtos dviem institucijoms: Valstybinei akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybai prie Sveikatos apsaugos ministerijos ir Valstybinei ligonių kasai prie Sveikatos apsaugos ministerijos. 

Būti gydomiems kvalifikuoto sveikatos priežiūros personalo.

Visi sveikatos priežiūros profesionalai ES – gydytojai, odontologai, slaugytojai, akušeriai, farmacininkai – privalo būti susipažinę su ES minimaliais reikalavimais sveikatos profesionalams.

Gauti medicininių įrašų kopijas.

Pacientas turi teisę gauti visų medicininių įrašų kopijas, jei norėtų užsitikrinti sveikatos priežiūros tęstinumą, jei gydymą perimtų kitas gydytojas arba gydymas būtų tęsiamas kitoje ES šalyje narėje.

Turėti vaistų receptą, pripažįstamą ir suprantamą visose ES šalyse.

Europos Komisija yra nustačiusi vienodo receptų atpažinimo tarp ES valstybių narių taisykles ir nustačiusi minimalius elementus, kurie turi atsirasti paciento, keliaujančio į kitą ES šalį, vaistų recepte. Prieš pateikiant vaistus ES rinkai, jie turi gauti leidimą iš šalies narės ar Europos Komisijos. Taip užtikrinama, kad pacientai būtų gydomi vaistais, atitinkančiais griežtus kokybės, saugumo ir efektyvumo standartus.

Turėti galimybę pranešti apie šalutinį vaistų poveikį.

Pacientai turi teisę pranešti apie sukeltas šalutines organizmo reakcijas į vaistą tiesiogiai atsakingoms nacionalinėms institucijoms. Taip pat tai galima padaryti tarpininkaujant gydytojui, vaistininkui, slaugytojui ar kitam sveikatos priežiūros specialistui.

Būti gydomi saugia medicinine įranga.

ES medicininės įrangos standartai vienodai griežtai taikomi visose šalyse narėse pradedant tvarsčiais, baigiant gyvybės palaikymo įranga. Taip siekiama užtikrinti pacientų saugą ir operatyvią bei saugią prieigą prie inovatyvių technologijų. 

Iš donorų gauti vienodai aukštos kokybės kraują, organus audinius ir ląsteles.

ES nustatė vienodas taisykles visoje ES, siekdama užtikrinti, kad visa donorų dovanota medžiaga yra saugi ir itin atidžiai patikrinta. Taip siekiama užkirsti kelią per kraują plintančioms ligoms.

Žinokime savo, kaip pacientų teises, naudokimės jomis atsakingai, rūpinkimės savo sveikata ir būkime sveiki!