BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.


Atviros psichiatrijos mėnuo: kalbama apie psichikos ligų prevenciją, griaunami visuomenėje susiformavę mitai

Data

2020 09 17

Įvertinimas
2
kartu per atstuma.jpg

Nuo rugsėjo 10 d. iki spalio 10 d. Lietuvoje vyksta jau tradicinis „Atviros psichiatrijos mėnuo“ (APM). Psichikos sveikatos vadybos asociacijos koordinuojamų renginių metu siekiama šviesti visuomenę apie psichikos ligų prevenciją, atsisakyti baimių, susijusių su psichikos ligomis sergančiais žmonėmis.

Pagrindinė šių metų tema  koronaviruso (Covid-19) pasekmės žmonių psichikos sveikatai. Renginių metu ieškoma atsakymų į klausimus, kaip šią žalą būtų galima sumažinti. Planuojamos įvairios edukacinės paskaitos, diskusijos su specialistais, anoniminės nuotolinės pacientų konsultacijos. Didelis dėmesys skiriamas ir kitoms su alkoholio vartojimu susijusioms problemoms aptarti.

Pandemija pakoregavo ne tik renginių temas, tačiau ir formatą, todėl daugelį renginių planuojama vykdyti nuotoliniu būdu. Kaip ir kasmet planuojamos įvairios edukacinės paskaitos, diskusijos su specialistais, anoniminės nuotolinės pacientų konsultacijos.

Bus parengta 10 nuotaikingų vaizdo reportažų ir sugriausime (arba patvirtinsime…) 10 populiariausių mitų apie psichikos sveikatą ir psichikos ligas. „Valgymo sutrikimai – jaunų merginų išsigalvojimas“, „Depresija – tinginių liga“, „Antidepresantai žmogų paverčia daržove“ – tokie ir panašūs mitai pacientams trukdo ne tik pasveikti, bet ir kreiptis pagalbos į specialistus. Reportažai bus talpinami socialinio tinklo  facebook psichiatrijos įstaigų ir „Atviros psichiatrijos mėnuo“ paskyrose. Planuojama per savaitę nufilmuoti ir transliacijoms parengti po du labiausiai aktualius mitus ir išlaikyti visuomenės dėmesį viso renginių ciklo metu.

Pirmas renginys, skirtas Vaisiaus alkoholinio sindromo (VAS) paminėjimo dienai, startavo APM išvakarėse – rugsėjo 9 d. 9 val. 9 min. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje. Data ir laikas pasirinkti neatsitiktinai – skaičiai simbolizuoja 9 nėštumo mėnesius, kurių metu besilaukianti moteris, norėdama nerizikuoti savo būsimo kūdikio gyvybe, turi nevartoti alkoholio. 

Valstybinis psichikos sveikatos centras atliko praeivių apklausą apie tai, ką jie žino apie VAS? Trumpas reportažas iš Vilniaus Katedros aikštės: https://youtu.be/pujbWo3al28

Šiai dienai paminėti bibliotekoje buvo surengta virtuali transliacija, kurios metu žymūs Lietuvos mokslininkai ir specialistai pasakojo apie alkoholio vartojimo nėštumo metu pasekmes besilaukiančiai mamai ir jos kūdikiui.

Transliacijos įrašą galite peržiūrėti čia:

https://www.youtube.com/watch?v=Ql5_VWWZUNw&t=882s

Šiemet Lietuvoje prisijungusieji prie VAS solidarumo akcijos, apsiavė raudonus batelius, miestų erdves papuošė akmenukais, ant kurių buvo nupiešti raudoni bateliai. Taip buvo siekiama užmegzti dialogą su visuomene ir pranešti aiškią žinią: „0 alkoholio – 0 rizikos“. Labai aktyvūs šiemet buvo Šiaulių miesto, Klaipėdos ir Plungės rajonų savivaldybių visuomenės sveikatos biurai kartu su vietos organizacijomis ir sporto klubais surengę socialinę akciją „Sutartos varžybos 0:9“. Akcijos idėja – „Nulis alkoholio nėštumo metu – nulis vaisiaus alkoholinio sindromo rizikos“. Tai turi būti kiekvienos besilaukiančios šeimos siektinas rezultatas. Šilutės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras kartu su Šilutės TV surengė socialinę provokaciją, kuri parodė, kiek esame pilietiški, matydami šalia savęs skaudžias socialinės problemas:

 http://www.silutestv.lt/video/455451419?fbclid=iwar0wrjxgu2kkz1atx9bsu-zju0sk74rqt-hl98fqw2y5koqwnbtn2edeiic

Kiti Visuomenės sveikatos biurai pasirūpino informacijos sklaida: savo informaciniais kanalais viešino informaciją apie Vaisiaus alkoholinį sindromą, jo sukeltus vystymosi sutrikimus ir būtinybę viso nėštumo metu nevartoti alkoholio, bei apie šios dienos minėjimo renginius.

Tęsiant renginių ciklą spalio 1-ąją planuojama paminėti Europos depresijos dieną. Numatyta tiesioginė transliacija, kurios metu bus pristatytos savipagalbos priemonės, esant depresijai. Paskaitą skaitys klinikinė psichologė. Bus galima ne tik stebėti paskaitą, bet ir užduoti rūpimus klausimus.

Kauno miesto poliklinikos Centro padalinio Psichikos sveikatos centre  Atviros psichiatrijos mėnesį bus supažindinama su terapinėmis veiklomis. Visiems susidomėjusiems vieną kartą per savaitę vyks šie užsiėmimai: relaksacija, atminties lavinimo žaidimai, atminties ir dėmesio tyrimai, judesio terapija. Daug renginių numatyta Kauno klinikų psichiatrijos klinikoje: https://www.facebook.com/kaunoklinikos/photos/a.1502916053281837/2804944393078990/

 

Rugsėjo 10-ji – Pasaulinė savižudybių prevencijos diena. Savižudybės Lietuvoje yra opi problema nuo pat Nepriklausomybės atkūrimo. Pastaruosius 30 metų įvairios valstybinės ir savivaldybių įstaigos, nevyriausybinės organizacijos bei žiniasklaidos priemonės dirba, veikdamos įvairiuose prevencijos lygiuose, ir stengiasi sumažinti šią skaudžią Lietuvai problemą.

Vebinare apie savižudybių skaičių Lietuvoje ir jo mažinimą dalyvavo specialistai, dirbantys savižudybių prevencijos srityje. Vienas iš Vebinaro pašnekovų  Valstybinio psichikos sveikatos centro Savižudybių prevencijos biuro l.e. direktoriaus pareigas Rimantas Misevičius.

Šią svarbią dieną vainikavo dviračių žygis „Savižudybes įveikime drauge“ ir diskusija Lukiškių aikštėje.

Rugsėjo 14 d. vyko virtuali paskaita VASAROS LIGONINĖS Facebook‘o  erdvėje iš Vilniaus m. Psichikos sveikatos centro, kurioje buvo  diskutuojama ir pastebėta, kad nors negalime padėti stabdyti Covid-19 infekcijos plitimo, tačiau galime pasistengti sumažinti jos pasekmes žmonių psichikos sveikatai. Natūralu, kad šių metų Atviros psichiatrijos mėnesio pagrindinė tema Covid-19 pasekmės žmonių psichikos sveikatai ir kaip šią žalą sumažinti.

Renginyje dalyvavo Lietuvos psichiatrų asociacijos prezidentė Ramunė Mazaliauskienė, Psichikos sveikatos vadybos asociacijos valdybos pirmininkė Ona Davidonienė, „Psichikos sveikatos iniciatyvos“ direktorė Nijolė Goštautaitė Midttun, Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro Ūmios psichiatrijos skyriaus vedėjas Laurynas Bukelskis bei Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro direktorius Martynas Marcinkevičius.

Spalio 9-ąją numatyta Atviros psichiatrijos dienos renginių ciklo užbaigimo ir Pasaulinės psichikos sveikatos dienos paminėjimo tiesioginė transliacija.

Renginių ciklas baigsis spalio 10-ąją – Pasaulinę psichikos sveikatos dieną.

Visą informaciją, kuri nuolat papildoma,  apie 2020 m. Atviros psichiatrijos mėnesio renginius visada rasite Atviros psichiatrijos mėnesio Facebook’o paskyroje:

https://www.facebook.com/Atviros-psichiatrijos-m%C4%97nuo-697867910312692