BDAR
Close

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.


Antroji tarptautinė visuomenės psichikos sveikatos konferencija (EUPHA)

Data

2019 07 02

Įvertinimas
1
Bendra_Izraelis el.jpg

2019 m. birželio 19-21 dienomis Jeruzalėje (Izraelyje) vyko 2-oji visuomenės psichikos sveikatos konferencija. Jos pagrindinis organizatorius – Europos visuomenės sveikatos asociacijos visuomenės psichikos sveikatos sekcija (angl. European Public Health Association (EUPHA) Section on Public Mental Health), kurios veikloje aktyviai dalyvauja Valstybinis psichikos sveikatos centras, 2017 m. Vilniuje padėjęs organizuoti pirmąją visuomenės psichikos sveikatos konferenciją

Konferencijos metu Valstybinio psichikos sveikatos centro specialistai (VPSC) pristatė stendinį pranešimą „Suicidinės mintys ir ketinimai tarp Lietuvos dirbančiųjų“ (angl. Suicidal Thoughts and Intentions Among the Emploees in Lithuania) ir diskutavo su visuomenės psichikos sveikatos sekcijos mokslininkais apie visuomenės psichikos sveikatos aktualijas pasaulyje ir mūsų šalyje. Ypač VPSC pranešimu domėjosi ir su Psichikos sveikatos skyriaus vedėja dr. Jelena Stanislavoviene diskutavo Belgijos Vrije universiteto Psichikos sveikatos ir gerovės tyrimų grupės vadovas Johan Bilsen iš Briuselio, kadangi savižudybių mirtingumo lygis Belgijoje yra vienas didžiausių Europoje, todėl savižudybių prevencija yra svarbus visuomenės sveikatos prioritetas kaip ir mūsų šalyje. Flamandų savižudybių prevencijos planas apima penkias pagrindines strategijas: psichikos sveikatos stiprinimą, pagalbos linijų ir internetinės pagalbos teikimą, sveikatos priežiūros specialistų ir suinteresuotųjų šalių švietimą, specialias programas didelės rizikos grupėms ir ugdymą bei savižudybių prevencijos gairių įgyvendinimą. Be jau esamų veiksmų, Belgijoje buvo sukurtos ir įgyvendintos kelios novatoriškos savižudybių prevencijos priemonės, pvz.: viena centrinė prieiga prie interneto, e-psichikos sveikatos pagrindu teikiamos savitarpio pagalbos programos visai visuomenei, išmaniųjų telefonų programos krizę išgyvenantiems asmenims, e-mokymosi kursas sveikatos priežiūros darbuotojams, prevencijos treneriai mokyklose ir darbo vietose ir kt. 2016 m. vyrų ir moterų savižudybių mirtingumas sumažėjo nuo atitinkamai 30,6 ir 11,2 100000 gyventojų 2000 m. Iki 24,1 ir 8,9 100000 gyventojų. Tai abiem grupėms sumažėjo 21%, t. y. jau buvo pasiektas sveikatos tikslas (20% sumažinti savižudybių mirtingumą iki 2020 m.).

Pagrindinė šios konferencijos tema buvo „Atsparumas ir sveikimas“ (angl. Resilience and recovery), o tai neabejotinai svarbu tiek visuomenei, tiek specialistams. Konferencijoje skaityti  pranešimai visuomenės psichikos sveikatos stiprinimo, savižudybių prevencijos, psichikos sutrikimų turinčių asmenų sveikatos priežiūros temomis, kuriuos pristatė lektoriai iš Izraelio, Portugalijos, Maltos, Belgijos, Jungtinės Karalystės, JAV, Sakartvelo, Austrijos, Vokietijos. Neįprastai ir itin naujai skambėjo pranešimai apie pasiruošimą teroristinėms atakoms, siekiant sukelti minimalią žalą suaugusiųjų ir vaikų psichikos sveikatai, psichologų seksualumą ir kitas „tabu“ temas. Nemažai dėmesio buvo skirta emocinės paramos galimybėms, naudojant šiuolaikines technologijas, pvz.: emocinės paramos programai „7 puodeliai“ (angl. “7 cups “).

Visuomenės psichikos sveikatos specialistai kviečia pažvelgti į psichikos ligų ir sveikatos klausimus iš visuomenės ir bendruomenių pozicijų, apsvarstyti ir pamatyti viešuosius išteklius, tinkamus visuomenės ir individų psichikos sveikatai stiprinti ir saugoti. Tai raginimas psichikos sveikatos specialistams, epidemiologams, visuomenės sveikatos specialistams ir politikos formuotojams susiburti kartu, siekiant atliepti visuomenės psichikos sveikatos poreikius. Pastaraisiais dešimtmečiais visuomenės psichikos sveikata tapo kertiniu akmeniu visuomenės sveikatos srityje. Visuomenėje vykstantys procesai suprantami kaip kritiniai psichikos sveikatos sutrikimų atsiradimo veiksniai, bet kartu ir kaip galingas psichikos sveikatos atsparumo šaltinis, kurį būtina efektyviai, remiantis mokslininkų įžvalgomis ir rekomendacijomis, naudoti.