BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.


2022 m. gegužės 31-oji – Pasaulio diena be tabako „Tabakas: grėsmė mūsų aplinkai“

Data

2022 05 25

Įvertinimas
3
wndt.jpg

Pasaulio sveikatos organizacija skelbia 2022 m. Pasaulio dienai be tabako skirtą kampaniją „Tabakas: grėsmė mūsų aplinkai“. Kampanijos tikslas – didinti visuomenės informuotumą apie tabako poveikį aplinkai – nuo auginimo, gamybos, platinimo iki atliekų. Suteikime tabako vartotojams dar vieną papildomą priežastį mesti rūkyti.

Kampanija taip pat bus siekiama atskleisti tabako pramonės pastangas „žalinti“ savo reputaciją ir gaminius, reklamuojant save kaip ekologiškus ir atsakingus gamintojus.

Auginant tabaką kasmet sunaikinama apie 3,5 milijono hektarų žemės. Tabako auginimas prisideda prie miškų naikinimo, ypač besivystančiame pasaulyje. Tabako plantacijoms įkurti naikinami miškai, skatinamas dirvožemio alinimas. Tai lemia ne tik blogesnį derlių, bet ir skurdina dirvožemį, žemės gebėjimą palaikyti bet kokių kitų pasėlių ar augalijos augimą.

 „Tabako vartojimo poveikis aplinkai didina nereikalingą spaudimą mūsų planetos ir taip ribotiems ištekliams ir trapioms ekosistemoms. Tai ypač pavojinga besivystančioms šalims, nes čia gaminama daugiausia tabako. Dr. Ruedigeris Krechas, sako: „Kiekviena surūkyta cigaretė tiesiogine prasme sudegina išteklius ten, kur jų jau trūksta, ir naikina išteklius, nuo kurių priklauso mūsų egzistavimas“. Aplinkosaugos našta tenka šalims, kurioms su ja susidoroti yra sunkiausia, o pelną gauna tarptautinės tabako įmonės, įsikūrusios didesnes pajamas gaunančiose šalyse.

Maždaug 90 % visos tabako gamybos sutelkta besivystančiose šalyse, todėl tabakas daro nepaprastai skirtingą poveikį įvairioms socialinėms ir ekonominėms grupėms. Mažas ir vidutines pajamas gaunančiose šalyse daugelis ūkininkų ir vyriausybės pareigūnų mano, kad tabako auginimas yra būdas gauti grynųjų pinigų, galintis paskatinti ekonomikos augimą, tačiau trumpalaikę piniginę naudą iš pasėlių kompensuoja ilgalaikės padidėjusio maisto trūkumo pasekmės, dažnos nuolatinės ūkininkų skolos, ūkių darbuotojų ligos ir skurdas, taip pat plačiai paplitusi žala aplinkai mažas ir vidutines pajamas gaunančiose šalyse. Tabako pramonė taip pat daug investavo, kad „apvalytų“ savo aplinkai žalingą praktiką, informuodama apie poveikį aplinkai ir finansuodama aplinkosaugos įmonių socialinės atsakomybės projektus ir organizacijas. Jų „dūmų uždanga“ gali veikti tik dėl objektyvių duomenų trūkumo, taip pat dėl ribotų ir nenuoseklių tarptautinių ir nacionalinių teisės aktų.

Tabako vartojimo mažinimas turi būti laikomas pagrindiniu svertu siekiant visų tvaraus vystymosi tikslų, o ne tik tų, kurie tiesiogiai susiję su sveikata. Pasaulio sveikatos organizacijos inicijuojama kampanija ragina vyriausybes ir politikos formuotojus sugriežtinti teisės aktus, įskaitant esamų schemų įgyvendinimą ir stiprinimą, kad gamintojai būtų atsakingi už su tabako gaminių atliekomis susijusias aplinkos ir ekonomines išlaidas.

Kampanija taip pat bus siekiama atskleisti tabako pramonės pastangas gerinti savo reputaciją ir padaryti savo gaminius patrauklesnius reklamuojant juos kaip ekologiškus. Tabako vartojimas kenkia kiekviename etape. Tabako auginimo ir jo gaminių gamybos ciklas nuo pradžios iki pabaigos yra nepaprastai taršus ir žalingas procesas. Pirmiausia į galvą ateina rūkymo sukeliama oro tarša, tačiau žala daroma visoje tiekimo grandinėje ir yra daug sudėtingesnė. Tabako auginimas taip pat prisideda prie 200 000 hektarų miškų per metus iškirtimo ir dirvožemio nualinimo. Tabako gamyba eikvoja planetos vandens, iškastinio kuro ir metalų išteklius. Tabako tiekimo grandinės ir pardavimo globalizacija reiškia, kad tabako pramonė labai priklauso nuo daug išteklių reikalaujančių transporto rūšių. Kasmet visame pasaulyje netinkamai išmetama 4,5 trilijonų cigarečių nuorūkų, todėl susidaro 1,69 milijardo svarų nuodingų atliekų ir į orą, vandenį ir dirvą išleidžiama tūkstančiai cheminių medžiagų. Visa tai reikalauja griežtesnių politikos priemonių. Vartotojai tapo sąmoningesni aplinkai ir renkasi tvaresnius produktus. Tabako korporacijos aplinkos tvarumą pavertė neatsiejamu įmonių socialinės atsakomybės (ĮSA) strategijų ramsčiu. Tai apima paplūdimių valymą ir naujų produktų, pristatymo kaip ekologiškų, rinkodarą, siekiant nukreipti visuomenės dėmesį nuo aplinkai žalingų veiksmų. Pasaulio dienos be tabako kampanija 2022 metais ragina vyriausybes ir politikos formuotojus sugriežtinti teisės aktus, kad gamintojai būtų atsakingi už aplinkosaugos ir ekonomines tabako atliekų tvarkymo išlaidas. PSO taip pat rekomenduoja šalims vadovaujantis Tarptautine tabako kontrolės pagrindų konvencija, visiškai uždrausti tabako reklamą, paslėptą reklamą ir rėmimą.