BDAR

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.


2018 metų gegužės 31-oji – Pasaulinė diena be tabako

Data

2018 05 30

Įvertinimas
0
wntd-2018-poster-630.jpg

Šių metų Pasaulinės dienos be tabako tema: „Tabakas ir širdies kraujagyslių ligos“.

Dienos šūkis: „Tabakas daužo širdis“.

Kasmet gegužės 31-ąją Pasaulio sveikatos organizacija su partneriais mini Pasaulio dieną be tabako, kurios tikslas – pabrėžti, kokią grėsmę visuomenės sveikatai kelia tabako rūkymas ir paraginti pasaulio valstybes imtis efektyvių priemonių rūkymo keliamai žalai sumažinti.

2018 metų Pasaulio dienos be tabako tema „Tabakas ir širdies ligos“. Pasaulio dienai be tabako skirtų akcijų ir visuomeninių iniciatyvų tikslas – atkreipti dėmesį į pasaulyje tebeplintančią rūkymo epidemiją ir jos daromą įtaką visuomenės sveikatai, ypač į rūkymo sukeliamas milijonų pasaulio žmonių mirtis ir kančias. Šiemet ketinama atkreipti ypatingą dėmesį į žalą, kurią rūkymas kelia kiekvieno rūkančiojo širdies ir kraujagyslių sistemai, siekiant sumažinti rūkymo keliamą širdies ligų skaičių ir teikti prieinamą pagalbą.

Tabako rūkymas yra labai svarbus rizikos faktorius koronarinei širdies ligai, insultui ir kraujagyslių ligoms išsivystyti.

Širdies ir kraujagyslių ligos pasaulyje išlieka pagrindine mirčių priežastimi. Tabako rūkymas ir pasyvusis rūkymas – buvimas prirūkytose patalpose – nulemia apie 12 procentų visų širdies ir kraujagyslių ligų sukeliamų mirčių. Tabako rūkymas po aukšto kraujospūdžio ligos yra antra pagal dažnumą mirties nuo širdies ir kraujagyslių ligų priežastis.

Pasaulinė tabako epidemija kasmet nužudo daugiau kaip 7 milijonus žmonių, iš kurių 9 šimtai tūkstančių yra nerūkantys, mirę nuo pasyvaus rūkymo. Apie 80 procentų pasaulio rūkančiųjų gyvena skurdžiose ar vidutiniškai išsivysčiusiose šalyse.

Šios dienos proga Pasaulio sveikatos organizacija primena, kad Tarptautinės tabako kontrolės pagrindų konvencijos nuostatų laikymasis daugelio šalių vyriausybėms padėtų sumažinti tabako vartojimo keliamą žalą valstybių visuomenės sveikatai ir ekonomikai. Svarbiausios iš rekomenduojamų priemonių:

  • Vykdyti tabako vartojimo ir rūkymo prevencijos stebėseną;
  • Saugoti visuomenę nuo tabako rūkymo, kuriant kuo daugiau viešųjų erdvių, darbo vietų ir visuomeninio transporto priemonių, kuriuose nerūkoma;
  • Teikti prieinamą ir efektyvią pagalbą norintiems mesti rūkyti;
  • Įspėti žmones apie tabako keliamą pavojų, įteisinant standartizuotas tabako gaminių pakuotes, grafinius paveikslėlius ant tabako gaminių pakuočių, žiniasklaidos priemonėmis organizuoti efektyvias kampanijas, skirtas visuomenei informuoti apie tabako vartojimo pavojus ir pasyvaus rūkymo žalą sveikatai;
  • Mažinti tabako gaminių prieinamumą, reguliuojant jų kainas;
  • Kontroliuoti, kad būtų laikomasi tabako gaminių reklamos, rėmimo ir skatinimo draudimų.

Parengta pagal Pasaulio sveikatos organizacijos medžiagą